Jaka jest różnica między wodą alkaliczną a elektrolitową?

woda alkaliczna

Istnieje wiele trendów żywieniowych i nawyków, które twierdzą, że będziesz zdrowszy, jeśli będziesz je regularnie praktykować, włączając w to wodę, którą pijesz. Niestety, w wielu częściach świata woda z kranu nie jest odpowiednia do picia, ponieważ zawiera minerały, z którymi nasz organizm nie może sobie poradzić, lub może być zbyt kwaśna. Wiele osób decyduje się na picie wody butelkowanej, ponieważ uważają, że woda z kranu jest zbyt ciężka do strawienia, mimo że to tylko woda.

Alkaliczna żywność jest popularnym tematem, ponieważ kwasy w składnikach mogą sprawić, że nasz organizm będzie chory, a co jakiś czas powinniśmy zrobić detoks z alkaliczną żywnością i wodą. Jeśli sprawdzisz tutaj, zobaczysz, że woda alkaliczna może regulować poziom pH w organizmie, spowalniać proces starzenia się i zapobiegać wielu chorobom. Ale, wiele osób myśli, że to samo jest z wodą elektrolitową – a tak nie jest. Poniżej przedstawimy Ci różnice między nimi:

Woda alkaliczna

Poziom pH tego produktu wynosi około 8 lub 9, co oznacza, że znajduje się on powyżej neutralnej równowagi kwasów i zasad w produktach, które przyjmujemy. Celem jest neutralizacja kwasów w Twoim organizmie, aby leczyć niektóre choroby. Według wielu badań, komórki rakowe potrzebują kwaśnego środowiska, aby mogły rosnąć i rozwijać się, a produkty alkaliczne zapobiegają temu, więc mogą być łatwo leczone. Wielu lekarzy uważa stosowanie tej wody za kontrowersyjne, ponieważ ludzie mogą przesadzić, myśląc, że robią coś dobrego dla swojego zdrowia, jeśli piją jej więcej. Ale w tym samym czasie, istnieją pewne dowody, które pokazują, że może dać świetne wyniki w leczeniu różnych chorób, ponieważ środowisko alkaliczne zatrzymuje infekcję do rozprzestrzeniania się w organizmie.

Ludzie, którzy mają problemy z refluksem kwasu mogą mieć korzyści z picia naturalnie gazowanej wody, która zawiera minerały alkaliczne. Niektórzy niezależni użytkownicy, którzy biorą go bez zalecenia, twierdzą, że ich krew jest lepsza po kilku tygodniach aktywnego użytkowania. Ale należy pamiętać, że nie jest zdrowe, aby utrzymać swoje ciało powyżej zalecanej neutralnej wartości pH przez długi czas, ponieważ może być również skutki uboczne.

Ci, którzy go używają, twierdzą, że czują się bardziej energiczni, młodsi, nawodnieni, łatwo tracą na wadze, ich ogólny stan zdrowia jest lepszy niż kiedykolwiek, a oni mogą łatwo skupić się na tym, co robią. Warto spróbować, ale nie używaj jej jako zamiennika zwykłej wody, bo możesz narobić trochę szkód i zrujnować swoje zdrowie.

Ale, nie zapominaj, że mogą być również skutki uboczne, zwłaszcza jeśli pijesz zbyt dużo, w tym nudności, mrowienie, drgawki mięśni, i można doprowadzić organizm do stanu alkalozy, która jest brak wapnia. A jak wiadomo, wapń jest bezpośrednio związany ze zdrowiem kości i nie chcesz go zrujnować, tylko dlatego, że zastosowałeś się do niektórych zaleceń w Internecie.

Możesz wybrać pomiędzy butelkowaną wodą alkaliczną, naturalną wodą lub możesz kupić maszynę do jej produkcji w domu. Upewnij się jednak, że naprawdę tego potrzebujesz, ponieważ jeśli całkowicie zdrowa osoba pije ją w ramach profilaktyki, może to doprowadzić do jej zrujnowania i spowodować problemy, których naprawdę nie potrzebujesz.

Woda elektrolitowa

Minerały w naszym ciele są znane jako elektrolity, i pomagają one cały system, aby działać prawidłowo. I podczas gdy woda alkaliczna jest w większości zjonizowana (naturalnie lub mechanicznie), elektrolity są po prostu dodawane do napojów, aby stworzyć coś, co może utrzymać równowagę mineralną w organizmie. Zawiera ona sód, magnez, wapń i wiele innych ważnych dla nas minerałów, które pomagają utrzymać poziom wody w organizmie, neutralny poziom pH i usuwanie odpadów z komórek. Reguluje również funkcje każdego organu w naszym ciele, pomagając nam w powrocie do zdrowia po przebytej chorobie. Napoje elektrolitowe są najczęściej używane przez sportowców, ponieważ pocą się oni bardziej niż osoby, które nie uprawiają sportu.

Jest ona nasycona minerałami, a ludzie bardzo często są zdezorientowani, gdy mówimy o wodzie alkalicznej, ale różnica jest w celach. Woda elektrolitowa utrzymuje zdrową równowagę pH w organizmie na neutralnym poziomie, a celem tej drugiej jest stworzenie środowiska alkalicznego, „zabijając” kwasowość.

Elektrolity są tworzone w celu nawodnienia organizmu, a my zdecydowanie zalecamy unikanie napojów sportowych, zwłaszcza jeśli jesteś dość pasywny w ciągu dnia, ponieważ mogą one zawierać dużo cukru.

Zazwyczaj należy przyjmować po odwodnieniu, ponieważ organizm potrzebuje dużo wody przyjmowanej powoli, bogatej w elektrolity, ponieważ zaburzenie ich równowagi może prowadzić do zmęczenia, bólów mięśni i stawów, skurczów, dezorientacji, zmęczenia, a nawet prowadzić do niepokoju i snu przez cały dzień. Ważne jest, aby pozostać nawodnionym, zwłaszcza po chorobie lub ćwiczeniach, kiedy tracimy dużo wody. Ten produkt sprawi, że poczujesz się „żywy” po chorobie lub chorobie, przywracając równowagę elektrolitową. Oznacza to, że Twój mózg i nerwy znów będą działać prawidłowo, a także każdy inny układ w Twoim ciele. Staraj się wybierać produkty bogate w sód, magnez i potas, zwłaszcza jeśli jesteś na restrykcyjnej diecie, w której brakuje wielu odżywczych składników.

Podsumowanie

Jak widzisz, mimo że są one dość podobne, ich przeznaczenie jest inne. Woda alkaliczna jest używana do stworzenia środowiska o wysokim pH, które zapobiegnie niektórym chorobom dalszego rozwoju. Woda elektrolitowa utrzymuje neutralną równowagę pH w organizmie, a używamy jej po utracie płynów z powodu ćwiczeń, choroby lub innych dolegliwości zdrowotnych. Nie powinieneś zażywać jej bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz już zdiagnozowane jakieś schorzenia.

Pamiętaj, że ten artykuł ma jedynie cel informacyjny, a każda rada tutaj zawarta powinna być realizowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie znamy Twojego konkretnego stanu zdrowia, dlatego gorąco polecamy wizytę u lekarza, aby mógł on ocenić, czy naprawdę potrzebujesz tych napojów przyjmowanych regularnie. W większości przypadków są one stosowane jako etap leczenia, a ich rola jest daleka od prewencyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top