Jak muzycy mogą zapobiegać lub radzić sobie z szumami usznymi?

szumy uszne

Szum w uszach to stan, który powoduje, że ludzie słyszą w uszach dzwonienie lub brzęczenie, niezwiązane z bodźcami zewnętrznymi. Inni wokół nich nie słyszą dźwięków, które mogą być stałe lub pojawiać się i znikać w ciągu dnia lub pojawiać się ponownie po okresie braku objawów przez tygodnie lub miesiące.

Muzycy, którzy grają przed publicznością na żywo i spędzają godziny w studiu nagraniowym, są szczególnie narażeni na wystąpienie szumu w uszach. Stan ten może stać się tak wyniszczający, że niektórzy muzycy będą musieli zrezygnować z kariery lub drastycznie ograniczyć harmonogram występów i nagrań. Jest to zrozumiałe, że jest to dewastujące dla ludzi, którzy produkowali muzykę przez większość swojego życia. Dobrą wiadomością dotyczącą szumów usznych dla muzyków jest to, że mogą podjąć kroki, aby temu zapobiec lub zastosować praktyczne rozwiązania i strategie radzenia sobie, jeśli się pojawią.

Wskazówki dotyczące zapobiegania szumom w uszach

Centrum Słuchu Armanda twierdzi, że noszenie zatyczek do uszu podczas występów jest jedną z najważniejszych rzeczy, które muzycy mogą zrobić, aby chronić swój słuch, niezależnie od tego, czy grają na instrumentach elektrycznych, czy bez wtyczki. Projekt sal koncertowych celowo wzmacnia akustykę, aby stworzyć najgłośniejszy i najostrzejszy dźwięk dla publiczności. Niektórzy producenci projektują zatyczki do uszu tylko dla muzyków, które w razie potrzeby pozwalają im słyszeć mowę i muzykę z normalną częstotliwością, ale blokują to przez resztę czasu.

Kiedy po raz pierwszy pojawiają się wywołane dźwiękiem ubytki słuchu lub objawy szumu w uszach, ważne jest, aby muzycy nie narażali się na głośne dźwięki przez co najmniej kilka dni, jeśli to możliwe. Dając układowi słuchowemu tak bardzo potrzebne odpoczynek od głośnej muzyki, może pomóc mu się uspokoić i ponownie normalnie funkcjonować.

Muzycy powinni regularnie poddawać się badaniom słuchu ze względu na zwiększone ryzyko utraty słuchu i/lub szumów usznych, informuje MusicRadar. Chociaż zawsze najlepiej jest nie czekać, aż dojdzie do uszkodzenia, umówienie wizyty u audiologa oraz lekarza laryngologa przy pierwszych oznakach utraty słuchu lub szumów usznych może pomóc zminimalizować dalsze uszkodzenia.

Audiolodzy wykonują badania słuchu w celu określenia źródła problemu i jego nasilenia. W przypadku ubytku słuchu audiolog wypisze receptę na spersonalizowany aparat słuchowy. Jednak muzycy, którzy mają szum w uszach bez towarzyszącego ubytku słuchu, są powszechni. Doświadczony audiolog powinien być w stanie zapewnić osobie cierpiącej na szum w uszach kilka zasobów po zapoznaniu się z wynikami badania słuchu.

Laryngolodzy mogą również pomóc pacjentom w ustaleniu przyczyny objawów szumu w uszach, które mogą być czymś uleczalnym, takim jak infekcja ucha lub nagromadzenie woskowiny. Poza tym laryngolodzy mogą zaoferować niewiele, ale mogą być w stanie skierować pacjentów z szumami usznymi do innych specjalistów, którzy mogą im pomóc.

Terapia dźwiękiem w uszach może być niezwykle skuteczna

Dzięki technologii ludzie, którzy obecnie cierpią na szumy uszne, mają dostęp do różnych opcji leczenia. Na przykład, kilku twórców aplikacji na smartfony stworzyło programy, które pomagają przekwalifikować mózg w ignorowaniu niepokojących dźwięków i zwracaniu uwagi tylko na niezbędne dźwięki.

– Audio Cardio,
– Uspokajający szum w uszach,
– Neuromonic Oasis Cloud,
– Relaksujące melodie.

Mając do dyspozycji dziesiątki takich aplikacji, muzycy mogą wypróbować kilka wersji, dopóki nie znajdą takiej, która najlepiej zminimalizuje ich objawy.

Muzykoterapia to kolejna opcja ponownego treningu mózgu. Korzystając z aplikacji przeznaczonej do tego celu, muzycy cierpiący na szum w uszach mogą stworzyć playlistę i wybrać opcję usunięcia najbardziej problematycznych dla nich wysokości dźwięków. Muzycy, którzy wybierają muzykoterapię, muszą być przygotowani na spędzanie co najmniej kilku godzin dziennie na słuchaniu dostosowanej muzyki, zanim będą mogli spodziewać się zmniejszenia objawów. AudioNotch to tylko jeden z przykładów aplikacji na smartfony do muzykoterapii.

Muzycy i Hyperacusis

Niektórzy muzycy oprócz szumu w uszach rozwijają stan zwany naddźwiękiem, podczas gdy inni rozwijają tylko pierwszy stan. Termin hyperacusis odnosi się do odbierania normalnych dźwięków jako niepokojących, ponieważ mózg interpretuje je głośniej niż są w rzeczywistości.

Muzycy z nadwrażliwością mogą skorzystać z doświadczenia Ruperta Browna, piosenkarza, autora tekstów i wykonawcy, który zmagał się z obydwoma warunkami i napisał artykuł wstępny dla Metro UK. Jego artykuł szczegółowo opisuje początkowe zmagania i poczucie izolacji:

„Uszkodzenie ucha oznaczało, że musiałem tymczasowo przejść na emeryturę. Oprócz dzwonienia zacząłem walczyć z równowagą. Lewa strona mojego ciała była osłabiona i niezsynchronizowana. W miarę upływu miesięcy rozwinąłem się również stan zwany nadwrażliwością na dźwięk, która sprawiała, że ​​postrzegam dźwięk jako groźny.

To sprawiło, że poczułam się bardzo samotna i odizolowana od bliskich, a także od siebie. Wyczerpanie, strach i niewygodne uświadomienie sobie, że jestem niepełnosprawny, wciągały mnie coraz bardziej w rozpacz.”

Aby wytrenować swój mózg w przyjmowaniu codziennych dźwięków, Brown nosił najpierw zatyczki do uszu w domu i poza nim. Każdego wieczoru chodził na spacery, aby znieczulić swój mózg na codzienne dźwięki odbierane jako bolesne i przytłaczające. To podejście zadziałało i ostatecznie mógł poradzić sobie z dźwiękami, takimi jak hałas uliczny i przygotowywanie jedzenia w domu, bez konieczności tłumienia dźwięku zatyczkami do uszu.

Leczenie szumów w uszach za pomocą specjalistycznych aparatów słuchowych

Zarówno tradycyjne aparaty słuchowe, jak i pojawiające się nowe urządzenia „słyszalne” pojawiają się teraz na rynku z dodatkowymi korzyściami dla osób cierpiących na szumy uszne. Te aparaty słuchowe i urządzenia douszne działają dobrze podczas korzystania z aplikacji na smartfony, takich jak dźwięk lub muzykoterapia i ćwiczenia przekwalifikowujące mózg.

Niektóre produkty mają nawet możliwość selektywnego blokowania rozpraszających lub niewygodnych częstotliwości dźwiękowych, oferując muzykom większy komfort, a jednocześnie pozwalając im słyszeć dźwięki, których potrzebują. Żadne z urządzeń nie twierdzi, że leczy szumy uszne, ale dają muzykom większe możliwości radzenia sobie z lekkim lub umiarkowanym ubytkiem słuchu, nadmiernym dźwiękiem lub szumami usznymi.

Ostatecznie bycie muzykiem wiąże się z ryzykiem związanym z pracą, podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów. Dla każdego w branży bycie na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia, środkami zapobiegawczymi i dostępnymi urządzeniami technologicznymi do łagodzenia lub leczenia szumów usznych jest koniecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top