Jak długo trzeba czekać, aby poczuć się lepiej po detoksie?

samopoczucie po detoksie

Alkohol i narkotyki znajdują się na szczycie listy substancji uzależniających. Oprócz palaczy i osób uzależnionych od alkoholu, rośnie liczba osób uzależnionych od nielegalnych narkotyków. Odstawienie jest zespół intensywnego dyskomfortu fizycznego i cierpienia emocjonalnego, które występuje, gdy użycie alkoholu i innych substancji jest zatrzymany nagle. Osoby, które przewlekle nadużywają alkoholu lub innych substancji, mają zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, lęków, problemów z pamięcią, demencji i bezsenności.

Uzależnienie definiuje się jako stan psychiczny, a czasem fizyczny, charakteryzujący się zmianą zachowania, która obejmuje nieodpartą potrzebę stałego lub okazjonalnego przyjmowania określonej substancji, w celu osiągnięcia jej efektu psychologicznego lub uniknięcia kryzysu spowodowanego jej nieprzyjmowaniem.

Przyczyny spożywania alkoholu i innych szkodliwych substancji

Przyczyny spożywania alkoholu są kulturowe, społeczne, uwarunkowane historycznie, ale istnieje też wiele innych powodów konsumpcji. Dorastając, dzieci i młodzież spotykają się z wieloma zagrożeniami i wyzwaniami, w tym z substancjami uzależniającymi. Obserwujemy stałą tendencję wzrostu częstotliwości używania alkoholu i innych środków wśród młodzieży na całym świecie i w naszym kraju.

Palenie tytoniu, picie alkoholu i. Używanie innych substancji uzależniających przez młodzież jest częstym tematem artykułów prasowych i innych doniesień medialnych. Jedną z przyczyn spożywania alkoholu jest z pewnością rosnąca alienacja młodych ludzi, którzy coraz więcej czasu w okresie dorastania są pozostawieni sami sobie i wpływowi własnych rówieśników. Alkohol jest coraz częściej uznawany za przyczynę zachowań nieakceptowanych społecznie, rozpadu rodziny, ubóstwa, a także za przyczynę wielu chorób. Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu prowadzi do rozwoju choroby, którą nazywa się alkoholizmem. Choć w większości przypadków uzależnienie jest uleczalne, to proces ten jest bardzo czasochłonny i trudny, zarówno dla osoby potrzebującej pomocy, jak i dla całej rodziny.

Proces rehabilitacji

Bardzo ważne jest to, że niewielka liczba osób dobrowolnie zgadza się na szukanie pomocy. Zazwyczaj zaprzeczają, że mają problem lub wmawiają rodzinie, że od jutra będzie inaczej. Niestety często zdarza się, że jutro nigdy nie nadchodzi. Stosowane są różne metody, bardzo często jest to połączenie wyższych – duchowych, psychologicznych i medycznych.

Pierwszym krokiem do uzdrowienia jest diagnoza. Diagnoza obejmuje szczegółowe badanie przez lekarza, ocenę stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Po postawieniu diagnozy, wyniki badań są analizowane przez zespół medyczny, który opracowuje strategię i plan leczenia. Kolejnym krokiem jest detoksykacja. W zależności od wyników dostarczonych przez diagnostykę, dla każdego konkretnego pacjenta dobierana jest najbardziej adekwatna metoda odtrucia organizmu z alkoholu, która w najlepszy sposób wyeliminuje wszystkie przykre i niebezpieczne objawy kryzysu abstynencyjnego. Gdy alkohol jest spożywany przez długi czas i w dużych ilościach, istnieje ryzyko wystąpienia delirium alkoholowego i napadów padaczkowych po zaprzestaniu nadużywania alkoholu. Dlatego bardzo ważna jest detoksykacja i nie chodzi tu tylko o wlewy, witaminowe hepatoprotekty, aminokwasy, ale także o kompleks preparatów chroniących mózg, normalizujących pracę serca, wątroby, nerek i obwodowego układu nerwowego. Program ten trwa siedem dni.

Jest to etap, którego w żadnym wypadku nie należy pomijać. Kolejnym krokiem jest psycho-stabilizacja. Uzależnienie jest nadal obecne, nawet po okresie abstynencji. Na tym etapie wytwarza się negatywne nastawienie do niedawnego nałogu. Następnie dochodzimy do wsparcia farmakologicznego. Po zakończeniu wszystkich etapów bardzo ważne jest, aby być w kontakcie z terapeutą przynajmniej przez następny rok, bo niestety nawet po roku jedna trzecia nadal będzie brać, jedna trzecia będzie stosować jakieś substytuty i kontrolować przyjmowanie, a tylko jedna trzecia pozostanie czysta. Po roku wskaźnik abstynencji nadal spada.

Musisz szukać pomocy, nie zwlekaj. Z profesjonalnym personelem, znajdziesz to łatwiejsze do czynienia z problemem, ponieważ są wykształceni i przeszkoleni, aby rozpoznać etapy, w których pacjent jest, i bardzo dobrze wiedzieć, jak reagować w jakiej sytuacji, ponieważ ludzie, którzy szukają pomocy, lub którzy są wniesione z perswazją rodziny, bardzo często drażliwe, podatne na wahania nastroju, agresji, a nawet myśli samobójcze.

Dlaczego detoksykacja jest krokiem, którego nie wolno nam pominąć?

Z roku na rok liczne czynniki, takie jak żywność, woda, powietrze, leki, kosmetyki, stres, wspólnie sprzyjają gromadzeniu się szkodliwych substancji w organizmie człowieka. Czynniki te spowalniają procesy zachodzące w organizmie, powodują choroby i sprawiają, że nie czujemy się energiczni, zdrowi i zadowoleni. Organizm ma wbudowany system detoksykacji, który zaczyna się w wątrobie, a naszym zadaniem jest uruchomienie go poprzez właściwe wybory żywieniowe.

Istotą detoksykacji jest oczyszczanie i pielęgnowanie organizmu od wewnątrz. Celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i odżywienie go zdrowymi składnikami odżywczymi. Ponadto, detoksykacja może pomóc w ochronie przed chorobami i wzmocnić odporność. Podczas detoksykacji krew jest oczyszczana z toksyn, a osiąga się to poprzez usuwanie zanieczyszczeń z krwi w wątrobie, gdzie toksyny są przetwarzane w celu ich eliminacji. Ciało eliminuje również toksyny poprzez nerki, jelita, płuca, limfę i skórę. To jest coś, co wszyscy z nas powinni zrobić od czasu do czasu, zapewnić naszemu ciału zdrowych artykułów spożywczych detoksykacji.

Końcowe przemyślenia

Można stwierdzić, że spożywanie alkoholu i narkotyków może prowadzić do chorób przewlekłych, które mają niszczący wpływ na ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, a tym samym prowadzić do zmian w zachowaniu i rozkładu społecznego i gospodarczego.

Bardzo ważne jest, aby rozpoznać pierwsze objawy, ponieważ droga do uzdrowienia będzie znacznie łatwiejsza. Aby skutecznie pozbyć się czegoś, należy zastanowić się, co jest najsilniejszą motywacją, która zmotywuje nas do zmiany. Rozważ „czynność zastępczą”, ale upewnij się, że jest ona pozytywna, np. nie zastępuj palenia przekąskami. I bądź cierpliwy. Jak już powiedzieliśmy, im dłuższy nawyk, tym więcej czasu zajmie Ci pozbycie się go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top