Czego należy się spodziewać podczas leczenia raka?

leczenie raka

Nowotwory przecinają Amerykę. Tylko w 2020 roku zdiagnozowano ponad 1,8 miliona nowych przypadków raka.

Ale rak staje się coraz bardziej uleczalny. Leczenie raka zatrzymuje guzy na ich drodze, jednocześnie zmniejszając ból i pomagając pacjentom w zachowaniu zdrowia psychicznego. Gdy dowiesz się więcej, będziesz mógł pomóc w wyborze własnych terapii.

Jaki jest typowy przebieg leczenia dla pacjentów z rakiem? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić podczas powszechnie stosowanych terapii? Jakie metody leczenia są dostępne, aby zminimalizować ból?

Odpowiedz na te pytania, aby rozpocząć swoją drogę do dobrego zdrowia i powrotu do zdrowia. Oto Twój krótki przewodnik.

Podstawy leczenia raka

Leczenie raka różni się w zależności od rodzaju nowotworu, na który cierpi dana osoba. Leczenie raka prostaty obejmuje inne procedury niż leczenie raka jelita grubego. Ale ogólnie rzecz biorąc, większość planów leczenia łączy chemioterapię z radioterapią i chirurgią.

Chemioterapia obejmuje zastrzyki substancji chemicznych, które zabijają komórki nowotworowe w organizmie. Chemikalia te celują w szybko rosnące komórki, ale mogą uszkadzać inne komórki. Oznacza to, że lekarze wybierają substancje chemiczne, które są specyficzne dla raka danej osoby.

Jak sama nazwa wskazuje, radioterapia wykorzystuje dawki promieniowania do zmniejszania guzów. Niektóre formy promieniowania mogą powodować raka, ale terapia wykorzystuje rodzaje promieniowania, które uszkadzają DNA komórek nowotworowych. Niektóre terapie są ukierunkowane, podczas gdy inne obejmują całe ciało.

Chirurgia jest inwazyjną procedurą mającą na celu usunięcie guzów i tkanek nowotworowych w organizmie. Jest to ostateczność, jeśli guzy nie zmniejszają się w wyniku chemioterapii lub radioterapii. Może być jednak stosowana jako sposób diagnozowania raka i usuwania niebezpiecznych komórek.

Chemioterapia

Chemioterapia odbywa się, gdy pacjenci są przytomni. Są oni podłączeni do kroplówki i pozostają w pozycji siedzącej w pokoju zabiegowym.

Sesje chemioterapii są planowane z wyprzedzeniem. Możesz zdecydować, kiedy i gdzie chcesz poddać się leczeniu, i możesz zaplanować je z wyprzedzeniem.

Przed sesją powinieneś jeść pełnowartościowe posiłki i pić dużo wody. Staraj się unikać pokarmów, które mogą wywoływać mdłości, zwłaszcza kwaśnych, takich jak cytrusy. Dobrze się wyśpij i postaraj się odpocząć w godzinach poprzedzających sesję.

Podczas leczenia można robić, co się chce. Możesz pracować, oglądać telewizję lub grać w gry.

Wiele osób odczuwa zimno podczas chemioterapii, dlatego należy zabrać ze sobą grubą odzież z warstwami, które można zdjąć. Niektórzy ludzie mogą czuć się zmęczeni. Traktuj swoje zdrowie priorytetowo i nie przemęczaj się podczas leczenia.

Po zakończeniu sesji możesz wrócić do domu. Efekty uboczne mogą się utrzymywać, wpływając na skórę i jamę ustną. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i zachowaj ostrożność podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.

Radioterapia

Radioterapia jest podobna do chemioterapii. Terminy są ustalane z wyprzedzeniem, a Ty masz wpływ na to, kiedy chcesz poddać się terapii.

W radioterapii wiązką zewnętrzną wykorzystuje się urządzenie, które wysyła wiązki promieniowania przez określoną część ciała. Jest ona podobna do badania MRI, ponieważ pacjent leży na platformie i jest otoczony przez maszynę.

Zawsze znajdują się Państwo w pobliżu przeszkolonych specjalistów i członków rodziny. Podczas pracy urządzenia można rozmawiać z innymi osobami. Urządzenie nie będzie Pana/Pani dotykać, ale może wydawać pewne dźwięki.

Największym efektem ubocznym jest zmęczenie. Niektórzy ludzie czują się wyczerpani zaraz po terapii, podczas gdy inni mogą odczuwać to później. Niektórzy w ogóle nie odczuwają zmęczenia.

Zaplanuj swój dzień tak, abyś mógł dokonać zmian w zależności od swojego zmęczenia. Ważne sprawy załatwiaj przed terapią. Po terapii zostaw sobie czas na odpoczynek i lekkie prace domowe.

U niektórych osób mogą wystąpić problemy z trawieniem, w tym zapalenie jamy ustnej i przełyku. Możesz pracować z dietetykiem nad planem, który zapewni Ci odpowiednią ilość kalorii i białka, których potrzebujesz.

Chirurgia

Operacja trwa dłużej niż chemioterapia i radioterapia. Zarówno chirurdzy, jak i pacjenci muszą przygotować się do zabiegu, m.in. utrzymując się w czystości.

Wiele osób myśli o chirurgii nowotworowej jako o inwazyjnej. Widzą obrazy leczenia raka płuc, na których usuwa się całe płuca.

W rzeczywistości wiele operacji jest minimalnie inwazyjnych. Chirurg może wykonać kilka małych nacięć, aby usunąć małe tkanki. Pacjenci mogą wymagać jedynie znieczulenia miejscowego, pozostając przytomnymi podczas operacji.

Lekarz poinformuje Cię, jaki rodzaj operacji będziesz mieć. Może zaistnieć konieczność zgłoszenia się do leczenia szpitalnego i może być konieczne powstrzymanie się od jedzenia przez pewien czas.

Wiele osób odczuwa ból w miejscu nacięcia. Przez kilka dni należy odpoczywać i unikać nacisku na tę okolicę.

Konieczne będzie także odkażanie i bandażowanie tego miejsca. Lekarz może podać literaturę na temat oznak zakażenia bakteryjnego. Jeśli zauważysz, że masz któryś z nich, powinieneś od razu umówić się na wizytę u lekarza.

Opieka paliatywna

Opieka paliatywna to system leczenia osób cierpiących na długotrwałe schorzenia, w tym nowotwory. Nie jest to hospicjum ani opieka u schyłku życia. Wiele osób, które żyją długo, korzysta z opieki paliatywnej podczas leczenia raka, aby opanować ból i poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Terapeuci paliatywni projektują swoje leczenie tak, by było zindywidualizowane. Osoby religijne mogą szukać wsparcia u kapelana lub w grupie kościelnej. Artysta może uczestniczyć w terapii sztuką, a muzyk może słuchać lub wykonywać muzykę.

Opiekę paliatywną można uzyskać na każdym etapie leczenia. Lekarz może skierować Cię do terapeuty, możesz też sam się do niego udać.

Do terapii można włączyć rodzinę lub sieć wsparcia. Mogą oni rozmawiać z doradcą w celu uzyskania wsparcia, a także uczestniczyć w grach i terapiach razem z Tobą.

Otrzymaj leczenie, na które zasługujesz. Leczenie raka nie musi być bolesne. Większość pacjentów otrzymuje połączenie chemioterapii, radioterapii i chirurgii nowotworowej.

Sam decydujesz, kiedy chcesz poddać się terapii. Możesz pracować podczas przyjmowania leków chemioterapeutycznych. Radioterapia jest krótka, więc możesz spokojnie kontynuować dzień.

Chirurgia może być minimalnie inwazyjna i bezpośrednia. Możesz odczuwać zmęczenie, mdłości i ból. Możesz skorzystać z terapii paliatywnej, aby zwalczyć efekty uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top